Společné cíle spojují...

...aneb jak to všechno začalo

posezení u lípy milénia
posezení u lípy milénia

Rok 2018 vždy budeme vnímat jako zlomový pro náš spolek. 

Většina z nás se o dění ve městě a jeho stav zajímala dávno předtím, ale v roce 2018 jsme se všichni shodou šťastných náhod potkali a zjistili, že sdílená radost je mnohonásobná radost. A sdílená snaha má větší šanci na úspěch, jelikož s přáteli jde všechno lépe. 

První akcí byla obnova parku u lípy milénia v ulici U Rybníčka. Zanedbaný prostor, kde byla v roce 2000 za velké slávy vysazena lípa jako symbol české státnosti, jsme za spolupráce místních obyvatel zvelebili, studenti jej osázeli květinami, opravili jsme lavičku a nabídli tak lidem, kteří míří do Dražovky nebo jen procházejí kolem, krásné místo k posezení a odpočinku.    


Nadšení z prvního malého úspěchu, spokojenosti lidí, pochvalných slov a krásného prostoru nás hnalo dál. Mrzelo nás, že Hořovice jsou ochuzeny o pravidelné trhy, zvlášť po tom, co z různých důvodů skončil Cibulový jarmark tak, jak jsme ho všichni znali. Ještě než svět naplno ochromila covidová pandemie, která překazila i naše první zamýšlené jarní trhy, uspořádali jsme první ročník obnovené pouti Porcinkule. Tato akce byla zároveň poslední, kterou s námi připravil Karel Hasman. Jeho neuvěřitelná energie měnit věci k lepšímu v nás zůstala a věděli jsme, že má smysl snažit se dál. 


Rok 2021 byl výzvou, jelikož naším hlavním cílem se stala obnova lávky přes Červený potok. Po neúspěšné snaze obyvatel z okolí lávky, kteří opakovaně chodili na radnici a žádali její opravu, stará lávka spadla. Přes počáteční nesrovnalosti o podobě a funkci lávky jsme uspořádali veřejnou sbírku s cílem vybudovat co nejdříve jednoduchou a funkční lávku, která bude sloužit všem - místním i turistům. Zájem lidí a hořovických firem o finanční podporu lávky nás upřímně potěšil a překvapil. Zároveň jsme se přesvědčili, že lidé jsou schopni se spojit pro společný cíl a lhostejnost k okolí nemá v Hořovicích místo. Lávka byla otevřena v dubnu roku 2022 a je pro nás důkazem, že v Hořovicích nejsou potřeba drahé projekty, ale schopní lidé, kteří dokážou hospodařit efektivně a s maximálním dosahem. 

turistická lávka přes Červený potok
turistická lávka přes Červený potok

ještě nekončíme... :)